Tobins' Tastes: Saved 68% On Fresh Food and Household Basics at Publix

Tuesday, September 25, 2012

Saved 68% On Fresh Food and Household Basics at Publix


After skipping my Publix shopping last Thursday due to Parent/Teacher Conference Night at work and then a wonderfully relaxing weekend away in Chicago with my girlfriends, I decided to stop by Publix last night after we got home for some fresh food items and to grab a few basics.

I really was only going to go for salad, veggies, yogurt, butter and eggs but I just couldn't pass up the opportunity to get some cheap shampoo, toothbrushes and toothpaste as well as take advantage of the Running Out, Run In free milk promo.

I had tons of high value Crest/OralB coupons from inside past products so that made the deal/sale on those products even better for me. There on some lower value coupons on both the toothpaste and the brushes in the September P&G for those of you without the in product coupons. 

Thanks so the milk promo, lots of coupons and a $5/$50 Winn Dixie coupon I was able to get lots of things we needed for our meals this week as well as household products for under $30.

Breakdown of Monday's Publix trip:
Total retail value: $89.47
Total spent: $28.65
Total saved: $60.82
Percent saved: 68%

What I got with sale/coupon match ups:
  • 2 gallons of Publix milk, retails for $3.65 each
    • Part of a Running In, Run out promo for FREE milk WYB participating products (including Crest toothpaste, OralB toothbrushes, and Herbal Essence)
    • Bought 12 of those items, made them both FREE
  •  4 bottles of Herbal Essence products, retails for $3.19 each, on sale for $2.49 each
    • Used two B1G1 FREE coupons from the 9/16 SS
    • Made them $1.24 each
  •  4 Crest toothpastes, retails for $2.99 each, on sale for $1.99 each
    • Used four .75 cents off coupons from inside past products
    • Stacked with two $1/2 Publix coupons from the Running Out, Run In coupon sheet in stores
    • Made them .74 cents each
  •   4 OralB Toothbrushes, retails for $2.99 each, on sale for $1.99 each
    • Used four $1 off coupons from inside past products
    • Made them .99 cents each
  •  2 bags of Fresh Express Spinach, retails for $3.99 each
    • On sale BOGO, made them $1.99 each
  •  2 bags of Eat Smart Veggies, retails for $2.50 each
    • On sale BOGO, made them $1.25 each
  •  2 one pound packages of Publix Butter, retails for $3.45 each, on sale for $3 each
  • 6 Dannon Okios Greek Yogurt, retails for $1.25 each, on sale for $1 each
    • Used two .55/3 blinkie coupons
    • Made them .81 cents each
  •  8 Stonyfield Organic Greek Yogurts, retails for $1.75 each, on sale for $1 each
    • Used four $1/2 Facebook coupons
    • Made them .50 cents each
  •  Dozen Publix Eggs, retails for $2.09
Make sure to stop back in on Thursday for my Weekly Totals post and link up your savings!

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...