Tobins' Tastes: Weekly Totals Link Up: Saved 60% At Publix

Thursday, July 26, 2012

Weekly Totals Link Up: Saved 60% At Publix

Paid $53 for $126 Worth of Groceries

After a few weeks of lighter shopping and not needing many basics/staples, I finally did a relatively large shopping trip this week. I also had a small Publix trip yesterday too and spent $5 total.

Many people have asked if my Thursday posts are the only weekly shopping I do and yes, unless I post a random Publix, drugstore, or Target trip these posts are all my weekly shopping. The only thing we do to supplement these is to visit our local Farmers' Market or the produce stand near our house for fresh things as needed, usually $5-$10 of grocery cash a week.

To answer a few comments and facebook questions: Yes we eat meat but really only poultry on a regular basis. We have a regular freezer and a deep freezer that combined have about 20 pounds or more of chicken and other meats that I have built up over the last year so I just supplement that stockpile on my weekly trips. I don't usually buy bread or deli meat because we usually make lunch ourselves from things we have on hand and we have found that bread goes stale and deli meat spoils before just the two of us can eat it.

We have a huge stockpile of frozen veggies and some frozen fruit from the fall and winter sales last year and I also make fresh bread using flour I stocked up on during the holiday season too (I bought around 50 pounds during the Thanksgiving/Christmas sales). I really try to make as much from scratch as possible. As a personal preference we rarely eat red meat which also happens to be a budget saver too. Just wanted to clear up a few things so people don't think we live off soap, crackers and salad dressing : )

Today's Publix trip was a combination of replenishing some of the basics as well as taking advantage of some of the super deals this week. I was able to get somethings that we will be needing for our big end of summer bbq in a few weeks (potatoes, rice, sour cream, chocolate syrup) and took advantage of some the Buy Theirs, Get Ours Free promos too. I also was able to stock up on ziploc bags for the year and got 3.5 pounds of chicken.

Despite a pretty large amount of stuff I only used 15 coupons plus a $5/$30 Winn Dixie coupon. As you can see on my receipt, shopping smart and taking advantage of sale cycles can be just as big (if not bigger!) a savings as using coupons. Also, none of my coupons today came from the paper which also shows that you can save money even without a newspaper subscription.

Most of my savings came from store sale prices
 Breakdown of today's trip:
Total retail value: $126.16
Total spent: $53.35
Total saved: $74.39
Percent saved: 60%

What I got with sale/coupon match ups:
  •  2 ten count bags of Papermate pens, retails for $2.09, on sale for .50 cents each
  • 6 boxes of Ziploc Bags, retails for $2.39 each, on sale for $1.50 each
  •  3/4 pound of Publix Serano Ham, $3.79
    • Used two $2 off Publix deli meat WYB three Ziploc products from the Yellow Ad flyer
    • Made it FREE plus a tiny bit of overage
  • 3 twelve packs of Coca Cola cans, retails for $5.29 each on sale B2G1 Free
    • Used a coupon for a FREE twelve pack from My Coke Rewards, max value $4.99
    • Made them $1.86 per twelve pack
  • Glad Cling Wrap, retails for $2.89
    • Used a .75 cents off coupon from the Yellow Ad flyer
    • Made it $2.14
  •  Publix Cling Wrap, retails for $2.69
    • Part of the Buy Theirs, Get Ours Free promo
    • Made it FREE
  •  2 bags of Quaker Rice Cake Snacks, retails for $1.85 each, on sale for $1 each
  •  2 boxes of Ghiradelli Brownie Mix, retails for $2.99, on sale BOGO ($1.48 each)
  • 1 bag of Publix Romain Hearts, retails for $3.39, on sale for $2.89
  • 2 boxes of Velveeta Shells & Cheese, retails for $3.03, on sale BOGO made it $1.52 each
  • 5 Hass Avocados, retails for $1.50 each, on sale for $1 each
  •  Hershey's Sugar Free Chocolate Syrup, retails for $3.49
  • Publix Sugar Free Chocolate Syrup, retails for $2.99
    • Part of the Buy Theirs, Get Ours Free promo
    • Made it FREE
  •  5 pound bag of Mahatma Rice, retails for $5.56, on sale for $2.99
  • 2 bags of Crasins, retails for $3.79, on sale BOGO made them $1.89 each
  • 1 half gallon of Smart Balance Milk, retails for $3.99, on sale for $2.50
  • 1 dozen Publix eggs, $1.79
  • 2 tubs of Daisy Sour Cream, retails for $1.39 each, on sale BOGO made it .69 cents each
  • 1 two pound bag of Publix frozen chicken tenderloins, retails for $6.29, on sale for $5
  • 4 bags of Ore Ida frozen potatoes, retails for $3.89 each, on sale BOGO made them $1.94 each 
  • An around 1.5 pound package of fresh Purdue Chicken Tenderloins, on sale for $4.11

 How did you do this week? Inspire me (and everyone else) with your amazing savings and deals this week. Please link up directly to your specific post. Do not link up to your blog's home page, giveaways, or etsy shops please. You can now "like" Couponing & Cooking on Facebook too! I would love it if you would link back to this post or grab my button from the sidebar : )

Click below to link up your posts!

2 comments:

  1. That is an awesome trip! Good job.

    New follower from Life with Twins and a Drama Queen (:

    I would love for you to come and follow me back at http://wwwmartha-wannabe.blogspot.com

    ReplyDelete
  2. I love the answer to the facebook questions!! We bought boneless skinless chicken for $1.66 per pound in January and we are just running out. It is always hard for non-couponers to fully understand that stocking up when things are at rock bottom pricing. My issue with getting that much flour is that I don't know how to store it... what do you do with it to make sure it is fresh?? I have found that I use about 5 lbs a month so I want to stock up this winter to make sure that I get through a longer time but I need a storage solution so any ideas is super helpful :)

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...